Smart home – do czego służy?

Dom sam w sobie musi poza wygodą być w pewnym sensie funkcjonalny. Funkcjonalność urządzeń domowych jednak jest ograniczona naszą obsługą. Tutaj z pomocą przychodzą systemy smart home dzięki którym możemy zautomatyzować tą obsługę lub dokonywać jej zdalnie. W tym artykule powiemy nieco więcej na temat tego jaki z systemów smart home możemy wybrać i w jaki sposób zastosować je żeby ułatwić i usprawnić swoje życie.

Głośnik bezprzewodowy systemu smart home oraz smartfon

Na czym polega smart home?

W największym skrócie systemy smart home to są zestawy urządzeń z którymi możemy „rozmawiać” i które mogą „rozmawiać” między sobą. Pozwalają nam one na zdalną kontrolę tego co się dzieje w domu. Ponadto pozwalają nam na ustalenie scenariuszy działania w danych przypadkach. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać w łóżku czy zasłoniliśmy wszystkie rolety na noc. Albo czy nie marnujemy gdzieś w domu prądu przez pozostawienie wtyczki w kontakcie. Niektóre z systemów pozwalają nam nawet korzystać z asystentów głosowych dzięki czemu kontrola jest w pełni dla nas naturalna.

Zdjęcie routera do sieci domowej

Co w naszym domu może być smart?

Najbardziej podstawowym elementem systemu smart home jest niewątpliwie router. Musi on w przypadku najczęstszego rozwiązania bezprzewodowego mieć dużą przepustowość łącza, żeby żadne z urządzeń nie miało problemów przy pracy, mocne anteny dzięki którym sygnał obejmie nam jak największą część domu i obsługiwać mechanizm MU-MIMO pozwalający na bezproblemową obsługę wielu urządzeń jednocześnie. Następnym krokiem wśród wielu użytkowników smart home jest oświetlenie. Jest ono jednocześnie najprostsze do wprowadzenia, ze względu na niski próg cenowy i łatwość zainstalowania (sama żarówka może być już smart). Istotnymi elementami pozwalającymi nam na oszczędność energetyczną są inteligentne przedłużacze oraz gniazdka, pozwalające nam zdalnie odcinać prąd do urządzeń z których nie korzystamy. Możemy również zastosować inteligentne systemy ogrzewania dzięki którym nie będziemy generować ciepła kiedy nas nie ma w domu. Systemy te również można zautomatyzować, żeby zaczęły dom grzać kiedy na przykład wychodzimy z pracy. Natomiast precyzyjne ustawienia temperatury pozwolą nam znaleźć idealne warunki do pracy czy odpoczynku. Dodatkowo możemy zainwestować w wideodomofon połączony z internetem, alarmy, czujniki oraz kamery monitoringu dzięki którym nasz dom będzie zabezpieczony przed niechcianymi gośćmi w najlepszy możliwy sposób.

Głośnik bezprzewodowy, zdalny zamek do drzwi i kamera podłączone do systemu smart home

Jakie smart home daje profity?

Najbardziej zauważalnym profitem z posiadania systemu smart home jest niewątpliwie wygoda. Nie musimy ruszać się z kanapy żeby przyciemnić światła do filmu. Asystent głosowy może sam puścić z głośników naszą ulubioną płytę na jedną naszą prośbę. Dzięki wideodomofonowi zobaczymy czy do drzwi puka kurier czy jedynie ulotki. Dodatkowo czujniki pogodowe mogą same zamknąć lub rozwinąć systemy osłonowe na naszym domu, żeby wszystko działało jak należy nawet jak nie ma nas w domu. Kamery z czujnikami ruchu pokażą nam, czy za domem mamy jedynie przejeżdżającego rowerzystę czy włamywacza. Mimo wygody warto również zaznaczyć energooszczędność takiego systemu dzięki inteligentnym gniazdkom i listwom energetycznym. Dzięki nim możemy kontrolować zużycie prądu i w razie potrzeby odłączać najbardziej energożercze urządzenia kiedy z nich nie korzystamy.

Smartfon obsługujący zdalnie sterowany zamek do drzwi

Podsumowanie

Twój dom już teraz może zaczynać być smart. Skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi bezpłatnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, opowiedzą o urządzeniach których możesz użyć, wycenią realizację i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania!