Bramy segmentowe a rolowane – różnice w praktyce

Każdy garaż potrzebuje bramy. Niezależnie od swoich specyfikacji ma ona jedno główne zadanie. Zamknąć i zabezpieczyć nasze pomieszczenie. I do tego każda brama sprawdzi się dobrze. Jakie jednak są różnice między różnymi typami bram? W tym artykule omówimy jaką budowę mają bramy segmentowe i bramy rolowane. Dodatkowo zobaczymy kiedy warto zastosować dany typ bramy. Zapraszamy do lektury!

Dwie szare bramy segmentowe w trakcie budowy domu

Bramy segmentowe – budowa

Bramy segmentowe to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych konstrukcji bramowych. Otwierają się one pionowo i pozostają pod stropem pomieszczenia w którym się znajdują. Są zdecydowanie bardziej kompaktowe niż podstawowe bramy uchylne. Powodem ku temu jest system szyn na którym są oparte i to jak z niego korzystają. Brama segmentowa jest jak sama nazwa wskazuje podzielona na zachodzące na siebie segmenty. Segmenty mają szerokość bliską 50 centymetrów, różniącą się trochę w zależności od modelu. Dzięki temu podczas składania jest w stanie zmienić swój kształt i zoptymalizować tor po którym się chowa. Zapewniają one bardzo dobrą izolacyjność cieplną i wymagane od bramy bezpieczeństwo.

Dwie brązowe bramy rolowane w garażu wolnostojącym

Jak zbudowane są bramy rolowane?

Brama rolowana w swojej konstrukcji bardzo przypomina rolety zewnętrzne. Składają się one z drobniejszych części niż bramy segmentowe – z profili. Profile mają zazwyczaj szerokość kilku centymetrów. Chowają się one do kasety umieszczonej pod stropem pomieszczenia. W owej kasecie jest umieszczony wał na który nawijają się profile. Dzięki temu cała brama mieści się w małej kasecie nad otworem bramowym i nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu.

Mechanizm działania bramy rolowanej od środka pomieszczenia z wyeksponowaną kasetą

Czym różnią się te rodzaje bram?

Bramy segmentowe można uznać za dużo masywniejsze i bardziej odstraszające potencjalnych włamywaczy. Dodatkowo dzięki swojej większej grubości mają lepsze współczynniki izolacyjności cieplnej. Ich wadą natomiast jest fakt zajmowania dużej części stropu podczas otwierania. W przeciwieństwie do tego stoją bramy rolowane. Dzięki temu że nawijają się w kasecie, strop pozostaje odsłonięty nawet przy otwartej bramie. Umożliwia to nam korzystanie z przestrzeni stropu jako na przykład w celu powieszenia rowerów.

Szara zamknięta brama segmentowa

Podsumowanie

Mimo że oba systemy spełniają swoje podstawowe założenia, niewątpliwie mają również swoje wady i zalety. Żeby wiedzieć co najlepiej będzie pasować do Twojego garażu skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi bezpłatnie zwymiarują Twój otwór bramowy, pokażą wszystkie potrzebne próbniki i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania!