Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

W każdym domu ważne jest mieć przestrzeń tylko dla siebie. Przestrzeń tą wyznaczają nam ściany i drzwi. W tym artykule opowiemy wam trochę o drzwiach wewnętrznych. Jak je wybrać? Jakie mają rodzaje? Jak najlepiej dobrać je do swoich potrzeb? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w artykule poniżej!

Drzwi przylgowe ramkowe z przeszkleniami

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne najczęściej dzielą się na płytowe i ramkowe. Drzwi płytowe niekoniecznie są tym co mówi sama nazwa. Płytowy bowiem jest front drzwi, który są jednolity. Nadają one przez to minimalistycznego wykończenia swojemu otoczeniu. Środek drzwi jednak nie musi być zrobiony z jednolitej płyty, tylko, dla zmniejszenia ciężaru, z ramy z wypełnieniem zasłoniętym płytami pilśniowymi. Wypełnienie może być na planie plastra miodu lub płyty wiórowej z otworami. Można w nich również zastosować przeszklenia. Drzwi ramkowe mają konstrukcję opartą na ramie z dwóch belek pionowych i dwóch belek poziomych. Wypełnienia się je za pomocą przeszkleń lub płyt pilśniowych. Poza tym drzwi mogą mieć różne szerokości, od 60 do 100 cm. Wysokość drzwi standardowo wynosi 203 cm jednakże można je dopasowywać do swoich potrzeb.

Drzwi płytowe przylgowe z przeszkleniami

Ościeżnice a drzwi wewnętrzne

Każde drzwi muszą być montowane na ościeżnicy. Są jednak różne ich rodzaje. Dzielą się one głównie na ościeżnice przylgowe, bezprzylgowe i z przylgą odwróconą. Ościeżnice przylgowe to najbardziej tradycyjne ze wszystkich rodzajów. Drzwi widocznie siedzą na ościeżnicy i nachodzą na nią ukrywając zamek. Ościeżnice bezprzylgowe dają nam efekt jednolitej płaszczyzny z drzwiami. Stosuje się w nich zawiasy ukryte. Tylko w nich również można zastosować zamek magnetyczny. Mają one dużo bardziej minimalistyczny i elegancki wygląd. Przylga odwrócona natomiast pozwala otwierać się drzwiom na zewnątrz zamiast do środka. Jest wykorzystywana w drzwiach łazienkowych. Wszystkie ościeżnice występują w wersjach z płyty i metalowych. Możemy również zdecydować się na ościeżnicę ukrytą, która umożliwia drzwiom stworzenie jednej płaszczyzny ze ścianą.

Drzwi płytowe bezprzylgowe

Inne rodzaje drzwi wewnętrznych

Poza standardowymi drzwiami możemy rozważyć jeszcze drzwi w innych ustawieniach. Dobrym przykładem są drzwi przesuwne, które możemy również schować w ścianę. Są one niezwykle eleganckie jednakże przy wersji chowanej w ścianie musimy pamiętać, że musi ona mieć co najmniej 10 cm grubości. Inną opcją jest zastosowanie drzwi składanych. Poruszają się one po prowadnicach w górnej części otworu drzwiowego. Zajmują one najmniej miejsca po otwarciu, jednakże złożone zmniejszają szerokość otworu przez jaką możemy przejść, najlepiej więc jest je stosować przy szerszych otworach drzwiowych.

Drzwi płytowe bezprzylgowe

Podsumowanie

Wśród wielu rodzajów drzwi wewnętrznych najważniejszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest fakt jakie nam się podobają i pasują do wykończenia domu. Żeby wiedzieć jakie najlepiej będą pasować do Twojego domu skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi bezpłatnie zwymiarują Twoje drzwi, pokażą wszystkie potrzebne próbniki i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania!