Jak działają rolety zewnętrzne?

Każdy dobiera dodatki do okien w swoim domu wedle swoich wymagań. Wybór jest spory. Mamy rolety, żaluzje, plisy. Dzisiaj jednak spojrzymy na ten temat z drugiej strony. Dosłownie. Bo czym dokładnie są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne podtynkowe na oknie narożnym

Działanie rolety zewnętrznej

Roleta zewnętrzna przed zamontowaniem i rozwinięciem jest tylko niepozorną kasetą. W jej środku jednak kryje się cały system ochronny dla naszego okna. Składa się on z poziomych profili tworzących zasłonę. Profile te przesuwają się wzdłuż pionowych prowadnic zasłaniając okno. Mogą one być wykonane z aluminium, PVC a nawet drewna. Od wyboru materiału profili zależy nie tylko wygląd ale także antywłamaniowość osłony. Ostatnim elementem składającym się na budowę rolety jest mechanizm zwijający znajdujący się w kasecie. Może on być obsługiwany za pomocą korbki lub silnika elektrycznego.

Roleta zewnętrzna antywłamaniowa osłaniająca tylnie wejście do domu

Wady i zalety rolet zewnętrznych

Dlaczego decydujemy się żeby kupić rolety zewnętrzne? Ich niewątpliwą zaletą jest poczucie bezpieczeństwa jakie zapewniają. Metalowe profile są odporne na ingerencje z zewnątrz. Dlatego często są wykorzystywane przykładowo w sklepach. Kolejnym plusem jest możliwość połączenia naszych rolet z systemem smart home. Dzięki temu mogą one same podnosić się i opuszczać według naszych preferencji. Główną wadą rolet zewnętrznych jest fakt, że można je tylko opuścić celem odcięcia dostępu do światła. Nie mamy tutaj możliwości kontroli ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Są jednak rozwiązania umożliwiające to.

Żaluzja fasadowa na oknie tarasowym. Pokazuje możliwość wpuszczenia słońca mimo funkcji antywłamaniowej

Alternatywne rozwiązania zewnętrzne

Żaluzje fasadowe są tym dla żaluzji czym rolety zewnętrzne dla zwykłych rolet. Wersją izolacyjną. I tak jak żaluzje możemy poza opuszczaniem i podnoszeniem również obracać, to samo zaobserwujemy w wersji fasadowej. Dzięki temu możemy regulować jak dużo światła chcemy mieć w pokoju. Inną alternatywą są rolety screen, które są stworzone z tkaniny przepuszczającej światło. Dzięki temu nigdy nie będziemy musieli się martwić całkowitą ciemnością. Nie płacimy za to jednak naszą prywatnością, gdyż rolety screen skutecznie ukrywają to co jest za nimi. Nie są jednak przez to w żadnym stopniu antywłamaniowe.

Sposób montażu podtynkowych rolet zewnętrznych pod elewacją budynku

Systemy montażu rolet zewnętrznych

Wszystkie te systemy osłonowe można montować w różne sposoby. Dwiema głównymi metodami jest metoda adaptacyjna i podtynkowa. Trzeba jednak przemyśleć to przed zakupem, gdyż różnią się budową kaset. System podtynkowy charakteryzuje się tym, że możemy ukryć całą aparaturę osłony pod elewacją. Dzięki temu otrzymujemy dyskretne i eleganckie rozwiązanie nie mające wpływu na wygląd naszego budynku. System adaptacyjny natomiast ma przewagę w sytuacji kiedy chcemy rolety zamontować na ukończonym już budynku. Wtedy możemy dokonać montażu widocznej kasety, bez martwienia się o elewację. Jest to rozwiązanie mniej dyskretne aczkolwiek nie wymagające przesadnego planowania lub ingerencji w strukturę ściany. Mimo to zawsze możemy zdrapać część elewacji, zamontować rolety podtynkowe i położyć na nie nową elewację. Rolety zewnętrzne montujemy na matach Aluthermo dzięki czemu nie powodują utraty ciepła w budynku.

Rolety zewnętrzne zamontowane w małym domku

Podsumowanie

Rolety zewnętrzne są niewątpliwie rozwiązaniem wartym rozważenia. Mnogość pancerzy profili, kolorów oraz systemów montażowych pozwala dobrać je do każdego budynku. W sprawie pomocy w wyborze i montażu rolet zapraszamy do kontaktu pod numerem 888 649 060. Nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie.