Na co patrzeć przy wyborze okien?

Każdy potrzebuje trochę światła w swoim życiu. W domu pomagają nam to osiągnąć okna. Okna jednak z racji że są bądź co bądź dziurami w ścianie mają wiele środków mających na celu zredukowanie utrat ciepła. Każde okno jednak radzi sobie z tym w inny sposób. W tym artykule omówimy czym charakteryzują się poszczególne okna, jakie są między nimi różnice i które wybrać najlepiej. Zapraszamy!

Okno podwójne rozwierno uchylne z widokiem na osiedle mieszkaniowe

Podstawowe właściwości okien

Dwie podstawowe właściwości okien to konstrukcja i sposób otwierania. Jeżeli chodzi o konstrukcje niewątpliwie najpopularniejsze są okna o konstrukcji jednoramowej. Ich budowa opiera się na pojedynczej ościeżnicy i pojedynczego skrzydła otwieranego do wewnątrz budynku. Są one najprostsze w swojej konstrukcji i przez to często wybierane do nowszego budownictwa. Jeżeli chodzi o budownictwo starsze mamy do czynienia również z oknami o konstrukcji krosnowej, ościeżnicowej lub skrzynkowej. Druga właściwość czyli sposób otwierania zależy w dużej części od upodobań i okoliczności montażowych. Jeżeli chodzi o duże przeszklenia lub zapewnienie niezmiennej wentylacji są stosowane również okna nieotwierane. Najczęściej stosowanym sposobem otwierania jest sposób rozwierno-uchylny. Pozwala on nam na pełne otwieranie lub uchylanie okna do wewnątrz. Oczywiście dostępne na rynku są również okna tylko rozwierne lub tylko uchylne które mają tylko jedną z możliwości wymienionych powyżej. Okna przesuwne, zazwyczaj stosowane na tarasach, nie zajmują tyle miejsca w pozycji otwartej i wymagają przestrzeni do otwarcia, zazwyczaj drugiego okna obok. Ponadto spotyka się również okna obrotowe, które otwieramy poprzez obrócenie okna wokół poziomej osi okna oraz okna odchylne, które od uchylnych różni się tym, że są uchylane od dołu i na zewnątrz, przez co nie musimy martwić się o opady atmosferyczne podczas wietrzenia pomieszczenia.

Sposób montażu okien i drzwi tarasowych

Z jakiego materiału wybrać okno?

Stolarka okienna zazwyczaj korzysta z jednego z czterech materiałów. Są to plastik (PVC), aluminium, stal i drewno. Okna plastikowe mają najwyższy bazowy współczynnik izolacji termicznej z wymienionych materiałów, są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Ponadto z racji na naturę użytego materiału należy zwrócić uwagę na kurczenie się i rozkurczanie pod wpływem temperatury. Okna aluminiowe są bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Natomiast ich bazowy współczynnik izolacji termicznej jest niższy niż u ich plastikowych i drewnianych kuzynów. Okna stalowe zazwyczaj są stosowane w budynkach fabrycznych i zabytkowych w celu zachowania wierności do oryginalnego projektu. Mają one najniższą bazową izolacyjność termiczną. Okna drewniane nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatur, natomiast trzeba je corocznie poddawać pielęgnacji. Dodatkowo raz na kilka lat wymagają gruntownej renowacji.

Świeżo zamontowane okna i drzwi balkonowe

Co z szybami?

Szyby w oknach pełnią równie ważną funkcję co ich konstrukcja. Podstawową wartością jest ilość szyb w danym oknie. Spotykamy okna jedno, dwu, trzy a nawet czteroszybowe. Przestrzeń międzyszybową można wypełnić również różnego rodzaju gazami, co wpływa na izolację termiczną i akustyczną. Dobór szyb może również być kluczowy w antywłamaniowości danego okna. Nie należy jednak wtedy zapominać, żeby takie szyby dopasowywać do równie antywłamaniowych okuć i profili.

Okna podwójne rozwierno uchylne z widokiem na blok mieszkalny

Podsumowanie

Każde z okien ma swoich zwolenników. Ale jakie jest idealne akurat dla Ciebie?. Skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi bezpłatnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, wycenią realizację i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania!