Moskitiery – czy warto?

Co roku kiedy nadchodzą cieplejsze sezony pojawia się ten sam problem. Tym problemem są insekty. Jak jesteśmy na zewnątrz często korzystamy ze sprayów czy kadzideł. Jednakże jak poradzić sobie z nimi w domu? Jednym z najlepszych rozwiązań są moskitiery! Tylko jakie mają rodzaje? I jakie wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Białe moskitiery okienne

Moskitiery okienne – jaki mamy wybór?

Moskitiery okienne mogą przychodzić w różnych rodzajach. Od zwykłych siatek przyklejanych do okna na rzep. Przez trochę wzmocnione z listwami magnesowymi. Aż do najbardziej wytrzymałych moskitier ramkowych. Są one skonstruowane z ramy z aluminium o wielkości otworu okiennego na którą jest zamocowana siatka. Ramę przyczepia się do okna poprzez system haczyków które zapierają ramę moskitiery o ramę okna. Dzięki temu nie ryzykujemy że moskitiera się nam odepnie przy większym wietrze. Dodatkowo możemy zastosować w nich uszczelki szczotkowe które wypełnią nam dystans w przypadku na przykład nachodzenia moskitiery na okapnik. Poza nimi mamy do dyspozycji również składane moskitiery plisowane. Działają one na zasadzie ramki z żaluzją plisowaną zrobioną z siatki moskitiery. Dzięki temu naszą moskitierę okienną możemy w razie potrzeby schować. Ostatnim z rodzajów są moskitiery rolowane. Często są one stosowane w oknach dachowych ze względu na możliwość otwarcia okna mimo posiadania moskitiery zamontowanej od środka otworu okiennego.

Moskitiera drzwiowa otwierana

Moskitiery drzwiowe

W przypadku moskitier drzwiowych, dodatkową zmienną w równaniu jest fakt, że musimy mieć opcję przejścia przez otwór osłaniany przez moskitierę. W tym przypadku mamy do wyboru 3 mechanizmy w zależności od preferencji i sytuacji architektonicznej. Najbardziej klasycznym z nich są moskitiery drzwiowe otwierane. Są one montowane na zawiasach, z magnesem i małym uchwytem. Dzięki temu po otwarciu drzwi tarasowych czy balkonowych możemy je otworzyć w ten sam sposób co drzwi. Przez to jednak wymagane jest miejsce na otwarcie moskitiery na zewnątrz, w czym mogą przeszkadzać na przykład barierki balkonu. Drugi mechanizm jest używany w moskitierach drzwiowych przesuwnych. Jak sama nazwa wskazuje są one montowane w ramce na suwnicach. Po otwarciu drzwi tarasowych więc moskitierę po prostu przesuwamy żeby otworzyć przejście. Wymaga on jednak miejsca obok samych drzwi na przestrzeń w którą moskitiera będzie przesuwana. Zazwyczaj jest to duże okno tarasowe, gdyż ściana jest zbyt wystająca w stosunku do fasady przestrzeni okiennej. Trzeci mechanizm to moskitiery rolowane. Tak samo jak możemy je montować na oknach dachowych żeby mieć do nich dostęp, zamontowanie ich w drzwiach pozwala nam z nich bezproblemowo korzystać. Zajmują one najmniej miejsca ze względu na schowanie ich w kasecie nad zasłanianym otworem. W konfiguracji drzwiowej jednak głównym problemem jest fakt że są najmniej wygodną w użytku opcją z możliwych. Wynika to z konieczności podciągania rolety praktycznie z poziomu podłoża zamiast zwyczajnego jej popchnięcia jak w alternatywach.

Moskitiera drzwiowa otwierana z siatką ze stali nierdzewnej

Jak możemy personalizować moskitiery?

Moskitiery możemy personalizować na wiele sposobów w zależności od naszych potrzeb. Najoczywistszym z nich jest zmiana koloru ramki, która dostępna jest w kolorach: złoty dąb, orzech, biały, winchester, mahoń, antracyt i brązowym. Dodatkowo możemy pozwolić sobie na zmiany w samej siatce która może poza różnymi kolorami oprócz standardowego czarnego być zrobiona z innego materiału. Dobrym przykładem są moskitiery drzwiowe z siatką ze stali nierdzewnej. Nie pomogą nam one w osiągnięciu antywłamaniowości. Jednakże przez swoją zwiększoną odporność możemy liczyć że łatwiej przetrwają spotkanie z rozbawionym psem lub ciekawskim dzieckiem.

Moskitiera drzwiowa przesuwna na drzwiach tarasowych

Podsumowując

Moskitiery więc są niekwestionowanie przydatną inwestycją ze względu na spokój który nam oferują nie ograniczając dostępu do świeżego powietrza. Wybory w ich kwestii są rozległe mimo faktu, że wszystkie one spełniają tą samą funkcję. Żeby wiedzieć co najlepiej będzie pasować do Twoich okien i drzwi skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi bezpłatnie przeprowadzą wymiary, pokażą wszystkie potrzebne próbniki i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania.