Najważniejsze parametry drzwi zewnętrznych

Czym jest dom bez drzwi? Dają nam one bezpieczeństwo. Chronią przed światem zewnętrznym i czynnikami środowiskowymi. Tworzą nasze domostwo. Tylko jakie drzwi powinny być żebyśmy czuli się naprawdę komfortowo? Gdzie możemy pozwolić sobie na kompromisy? W tym poradniku dowiesz się jakimi parametrami cechują się drzwi zewnętrzne i co one znaczą.

Wymiary

Pierwszym i najważniejszym elementem w doborze drzwi jest to, jak je zmieścimy. Drzwi mają różne standardy wymiarowe. Według obowiązujących przepisów drzwi zewnętrzne muszą mieć w świetle ościeżnicy minimum 90 cm szerokości i co najmniej 200 cm wysokości. I takie modele widzimy w sprzedaży najczęściej. Ponad standardowymi wymiarami możemy znaleźć skrzydła o wysokości nawet do 250 cm. Szerokość skrzydła natomiast może sięgać nawet do 100 cm. Próg w drzwiach natomiast musi być niższy lub równy 2 cm wysokości, żeby nie sprawiać kłopotu osobom niepełnosprawnym.

Materiały

Następnym elementem o którym myślimy podczas wyboru drzwi zewnętrznych jest materiał z jakiego są one wykonane. Mamy w tym przypadku bardzo szeroki wybór, w zależności od naszych wymagań.

                – Drewno – zdecydowanie najpopularniejszy materiał. Cechuje go naturalność, dobra izolacja akustyczna i mała rozszerzalność cieplna. Jego wadą natomiast jest wrażliwość na zmiany wilgotności.

                – Stal – najtrwalszy z materiałów drzwiowych. Przydatny w rozwiązaniach antywłamaniowych. Jego mankamentem jednak jest duży ciężar konstrukcji skrzydła

                – PVC – drzwi plastikowe. Łatwe w utrzymaniu, lekkie i z możliwością wypełnienia dużą ilością izolacji. Dzięki temu dobrze trzymają ciepło oraz zapewniają oddzielenie od hałasu środowiska naszego domu. Kosztem ich jest to, że po uszkodzeniu naprawa jest niezwykle ciężka do zrealizowania.

                – Aluminium – drugi z wariantów metalowych. Zdecydowanie lżejsze od swoich stalowych braci. Dobrze również pochłaniają dźwięki otoczenia. Nie są jednak zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne.

                – Szkło – rzadko wykorzystywane jako jedyny materiał na drzwi. Zazwyczaj w towarzystwie na przykład ramy z PVC. Są bardzo estetyczne oraz pozwalają nam doświetlić wnętrze domu bez używania energii elektrycznej. Ich największą wadą jest to, że nie mają właściwości antywłamaniowych.

Przenikanie ciepła

 Drzwi mają za zadanie tworzyć naszą własną przestrzeń, niezależną od otoczenia. Dlatego więc ważne jest, żeby nie pozwalały wpływać temperaturze otoczenia na temperaturę naszego domu. Każdy producent zapewnia współczynnik przenikalności cieplnej (U) który według obecnych standardów powinien być zawsze niższy niż 1,3 W/(m²·K). Damy radę jednak znaleźć drzwi o współczynniku niższym nawet niż 1. W przypadku domów pasywnych lub energooszczędnych zalecane jest utrzymanie współczynnika przenikalności cieplnej poniżej 0,7 W/(m²·K).

Akustyka

Izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych również jest opisana przez pewien współczynnik. Jest to współczynnik Rw. Im jest on wyższy tym mniej dźwięków dostaje się do naszego domu. Warto celować w drzwi o współczynniku Rw przynajmniej 30 dB. Duża część producentów nie uwzględnia tego współczynnika w katalogach. Powodem ku temu jest fakt, że jeżeli nasz dom posiada wiatrołap nie jest on aż tak istotny. Sprawa ma się podobnie w przypadku przenikalności cieplnej, która jest efektywnie znacznie wyższa jeżeli posiadamy wiatrołap.

Antywłamaniowość

Finalnym parametrem który musimy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne jest antywłamaniowość. Nasze drzwi mogą być wyposażone w zamki antywłamaniowe, dodatkowe pręty wzmacniające strukturę skrzydła, bolce antywyważeniowe i w pancerz stalowy. Wszystko to składa się na to jak długo nasze drzwi będą opierały się próbom wtargnięcia. Wskaźnik antywłamaniowości jest określany przez klasę RC – od 1 do 6. Zazwyczaj w sprzedaży spotykamy drzwi o klasie 2 lub 3. Odpowiednio wytrzymają one 2 minuty przeciw prostym narzędziom jak śrubokręt lub szczypce lub 5 minut przeciw narzędziom takim jak łom. Klasy 5 i 6 zapewniają dłuższą ochronę przeciwko potężniejszemu wyposażeniu, nawet takiemu jak wiertarka czy szlifierka. Nie można ich jednak wstawiać w domach ze względu na fakt, że nie otworzyłyby ich służby medyczne lub straż pożarna w wypadku zagrożenia.

Jak wybrać?

Wiesz już, że na wybór idealnych drzwi składa się wiele czynników, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Teraz jednak już wiesz jak odczytywać najważniejsze z nich! Jeżeli potrzebujesz pomocy z doborem drzwi, pod znane już Tobie parametry, nie bój się zadzwonić pod numer 888 649 060 lub napisać maila na adres maxrol.olsztyn@gmail.com i pozwól nam zapewnić Ci pełen komfort mieszkania w Twoim domu.