Plisy – wady i zalety

Jeżeli chodzi o osłony okienne przez długi czas królowały zwykłe rolety i żaluzje. Niedawno w odpowiedzi na coraz konkretniejsze potrzeby klientów zostało zaprezentowane nowe rozwiązanie. Są to plisy, które znamy również jako żaluzje plisowane lub rolety plisowane. Jest to rozwiązanie skupione na funkcjonalności, nie odstępujące jednak na gruncie estetyki. W tym artykule opowiemy jak działają plisy, jakie mają rodzaje oraz jakie są ich pozytywne i negatywne strony.

Czarne plisy okienne w salonie

Jak działają plisy?

To co zapewnia nam plisa czego nie dają nam ani żaluzje ani rolety to unikalny sposób obsługi. Dwa profile pomiędzy którymi jest umieszczony materiał złożony w harmonijkę są ułożone na żyłkach prowadzących. Na profilach montujemy małe rączki służące do przesuwania ich po żyłkach. Istnieje również możliwość zastosowania pary sznurków do sterowania profilami. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w przypadku gdy mamy utrudniony dostęp do górnej części okna. Oba profile nie ruszają się po zostawieniu w dowolnym położeniu. Dzięki temu możemy łatwo i wygodnie przesłonić dowolną część okna. Dodatkowo dzięki swojej konstrukcji możemy stosować plisy w oknach o różnych kształtach, na przykład trójkątnych lub półokrągłych. Możemy również montować je na oknach dachowych.

Pokaz plis okiennych w formie złożonej

Jak montujemy żaluzje plisowane?

Żaluzje plisowane możemy montować na różne sposoby. Najtańszym w realizacji i najpopularniejszym jest wykorzystanie samych żyłek jako prowadnic dla profili i tkaniny. Takie rozwiązanie zapewnia nam pełną funkcjonalność plisy jednakże nie jest najlepsze jeżeli chodzi o izolacje od światła słonecznego. Poza tym możemy zamontować plisy dodatkowo w prowadnicach na oknie, dzięki temu możemy uzyskać pełne zaciemnienie pomieszczenia, pod warunkiem, że użyjemy tkaniny zaciemniającej. Plisy możemy również zamontować w systemie bezinwazyjnym używając haczyków zawieszonych na ramie okna.

Plisa okienna w kształcie łuku

W jakich rodzajach występują plisy? Wady i zalety

Poza samymi sposobami montażu możemy podzielić plisy również ze względu na wykorzystany materiał. Poza kolorem i potencjalnymi wzorami które możemy wykorzystać mamy również do czynienia z plisami dwuwarstwowymi. Dzięki ułożeniu w plaster miodu, który tworzy przy oknie warstwę powietrza są doskonałymi izolatorami jeżeli chodzi o ciepło i akustykę. Dodatkowo możemy pokryć zewnętrzną warstwę plisy materiałem zaciemniającym. Takie rozwiązanie może okazać się nieocenione w przypadku plis do sypialni czy pokoju dziecka. Poza tym zapewnia jeszcze lepszą izolację. Wadami jakie mają plisy są na pewno fakt, że plisa jest z zasady rozwiązaniem pracującym. Jeżeli zostawimy je rozłożone na zbyt długo kształt harmonijki na tkaninie może zacząć ulegać deformacji. Dodatkowo przez to, że zgięcia harmonijki są bardzo blisko szyby mogą one ulegać uszkodzeniom związanym z wilgotnością. Dlatego musimy uważać na okna z tendencją to skraplania wody.

Plisa okienna w kształcie trójkąta

Czy to wszystko?

Plisy są niewątpliwie nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Jednak czy sprostają Twoim oczekiwaniom? Żeby wiedzieć co najlepiej będzie pasować do Twoich wnętrz skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi bezpłatnie zwymiarują Twoje okna, pokażą wszystkie potrzebne próbniki i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania.