Poradnik po żaluzjach fasadowych

Szukasz izolacji dla swoich okien, ale nie chcesz pozbywać się naturalnego światła w ciągu dnia? Dobrą decyzją może być zdecydowanie się na żaluzje fasadowe. Tylko co to jest? Jak to działa? W tym artykule dowiesz się wszystkiego czego musisz wiedzieć o żaluzjach fasadowych i dlaczego może to być rozwiązanie akurat dla Ciebie.

Żaluzje fasadowe podtynkowe na murach domu przed położeniem elewacji

Działanie żaluzji fasadowej

Żaluzje fasadowe opierają się na podobnym działaniu co rolety zewnętrzne. Ochronna kaseta na zewnętrznej części ściany lub okna trzyma w środku zestaw profili które pełnią funkcje osłonowe. Największą różnicą między nimi a roletami zewnętrznymi jest fakt, że profile w żaluzjach fasadowych możemy dowolnie obracać w zakresie do 180 stopni. Dzięki temu nie musimy rezygnować ze 100% światła słonecznego wpadającego do mieszkania, a możemy dostosować jego ilość którą chcemy wpuścić.

Widok na żaluzje fasadowe od środka domu

Systemy montażu żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe jak i inne osłony zewnętrzne można montować na dwa sposoby. Metoda podtynkowa polega na schowaniu kasety żaluzji pod elewacją budynku. Jest to dyskretny i poręczny sposób montażu. Warto zapamiętać, że mimo, że najłatwiej się go implementuje przed położeniem ocieplenia zewnętrznego, istnieje możliwość zerwania części elewacji i położenia jej na nowo po zamontowaniu żaluzji. Druga metoda to metoda adaptacyjna. Kaseta wtedy jest wyeksponowana na zewnątrz i nie wymaga dodatkowych przygotowań przed montażem. Jest to rozwiązanie bardziej wszechstronne i dzięki specjalnie obudowanym kasetom nie ujmuje estetyce budynku. Żaluzje montujemy na matach Aluthermo dzięki czemu nie powodują utraty ciepła w budynku.

Zwijanie żaluzji fasadowych z zasłoniętymi profilami

Wady i zalety żaluzji fasadowych

Największymi zaletami żaluzji fasadowych jest to, że można je dostosować perfekcyjnie do zastanego nasłonecznienia dzięki obracanym lamelkom. Dodatkowo możliwość skorzystania z silników elektrycznych oraz połączenia ich z systemem smart home powoduje, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Pełnią rolę świetnej izolacji termicznej dzięki opcji stworzenia poduszki powietrza między sobą a oknem, w opcji w pełni zasłoniętej. Dodatkowo są bardzo estetyczne i nowoczesne w wyglądzie, nawet w wersji adaptacyjnej. Największą wadą żaluzji fasadowych jest fakt, że nie stanowią one odpowiedniej ochrony przed włamaniem, mimo tego, że mogą potencjalnego włamywacza odstraszyć. Nie są również idealną osłoną akustyczną jeżeli nie są w pełni zasłonięte.

Dom wyposażony w podtynkowe żaluzje fasadowe

Alternatywne rozwiązania zewnętrzne

Poza żaluzjami fasadowymi dobrymi rozwiązaniami osłonowymi na zewnątrz są rolety zewnętrzne oraz rolety screen. Rolety zewnętrzne charakteryzują się podobnym działaniem do żaluzji fasadowych, jednakże przez fakt, że nie mają obracanych lamelek, stopień nasłonecznienia w pomieszczeniu można regulować jedynie przesłonięciem okna. Poza tym dzięki zastosowaniu specjalnych rygli mogą zapewnić pewien poziom antywłamaniowości, większy niż żaluzje fasadowe. Rolety screen natomiast działają na zasadzie rolet zewnętrznych, jednak zamiast profili pancerza mają przepuszczającą siatkę. Dzięki temu do pomieszczenia nawet przy pełnym przesłonięciu okna wpuszczają do pomieszczenia pewien procent światła. Stopień przepuszczalności świetlnej jest zależny od wybranej tkaniny i wynosi od 1 do 14 procent. Można również zastosować w nich przeźroczystą folię w celu na przykład ochrony przed wiatrem i zachowania widoku z okna. Rolety screen, poza wersją z przeźroczystą folią, zapewniają prywatność od zewnątrz mimo przepuszczania części światła.

Podtynkowe żaluzje fasadowe pod kolor czarnych okien

Jakie żaluzje fasadowe wybrać?

Żaluzje fasadowe poza sposobem sterowania różnią się od siebie kształtem i rozmiarem lameli. Dostępne szerokości lameli to 80 mm i 90 mm. Dostępne kształty przekroju lameli natomiast to C dla 80mm i Z dla 90mm. Żaluzje C80 są tymi bardziej standardowymi. Dzięki temu pasują do praktycznie każdego stylu wykończenia budynku. Dodatkowo można je obracać w przestrzeni 180 stopni. Żaluzje Z90 mają zdecydowanie bardziej dynamiczny i nowoczesny wygląd. Wykazują się też lepszymi właściwościami odbijania światła słonecznego. Oba warianty dostępne są w pełnej kolorystyce RAL.

Różne rozmiary podtynkowych żaluzji fasadowych

Co dalej?

Kluczem do dokonania dobrego wyboru żaluzji fasadowych jest dokładne określenie swoich potrzeb. Nie wiesz do końca czego potrzebujesz, albo szukasz alternatyw skrojonych pod Twoje indywidualne potrzeby? Zadzwoń do nas pod numer 888 649 060 lub napisz maila na adres maxrol.olsztyn@gmail.com, umów się z nami na bezpłatne spotkanie a pomożemy Ci znaleźć coś idealnego dla Ciebie!