Rolety dzień i noc – kiedy wybrać?

Jeżeli chodzi o systemy osłon okiennych, zazwyczaj zastanawiamy się między roletami a żaluzjami. Jednym z lepszych kompromisów między tymi rozwiązaniami są rolety dzień i noc. Tylko czym dokładnie się one charakteryzują? Żeby się dowiedzieć zapraszamy do naszego poradnika.

Wolnowisząca roleta dzień i noc

Jak działają rolety dzień i noc?

Rolety dzień i noc to są rolety dwuwarstwowe. Ich tkanina składa się z naprzemiennie ustawionych pasów tkaniny i siatki. Przez dokładne ustawienie mocowania rolety i dostosowanie go indywidualnie do okna uzyskujemy dwie sytuacje. Pierwsza z nich jest wtedy kiedy pasy na obu warstwach pokrywają się. Słońce wtedy może wpadać do naszego mieszkania poprzez pasy z siatki. Druga wariacja występuje wtedy kiedy pasy obu warstw układają się naprzemiennie. Wtedy dzięki wykorzystaniu systemu warstwowego uzyskujemy efekt pełnego zasłonięcia okna. Możliwe jest oczywiście pozostawienie rolety w pozycji pośredniej lub pełne zwinięcie jej w celu regulacji stopnia wpadającego światła. Pozycja pełnego zasłonięcia zawsze występuje podczas pełnego rozwinięcia rolety.

Kuchenna roleta dzień i noc

Kiedy je wybrać?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, rolety dzień i noc to swoisty most pomiędzy zwykłymi roletami a żaluzjami. Dostajemy wszystkie zalety znane z rolet, między innymi łatwiejsze czyszczenie czy wykorzystanie tkanin wzorzystych. Dodatkowo dodajemy regulację stopnia wpuszczanego światła znaną z żaluzji. Rolety dzień i noc w takim razie warto wybrać, kiedy naprawdę nie wiemy na którą z powyższych opcji się zdecydować. I oczywiście wtedy, kiedy pasują nam do wystroju. 😉

Zbliżenie na kasetę rolety dzień i noc

Gdzie montujemy rolety dzień i noc?

Rolety dzień i noc możemy montować w jednym z 3 systemów. Pierwszy z nich to system kasetowy. Polega on na przytwierdzeniu kasety zawierającej rurkę z nawiniętą tkaniną do okna. Dzięki temu roleta chodzi razem z oknem podczas otwierania. Dodatkowo w kasetę można wpasować prowadnice, zapewniające nam szczelność świetlną po bokach okna i trzymające roletę w przypadku uchylenia go. Drugi sposób to system mini. Jest on również stosowany na oknie. Różni się tym, że rurka nawojowa z tkaniną nie jest obudowana kasetą, a wisi na swego rodzaju wieszakach. Przez to całe rozwiązanie jest tańsze ale przepuszcza trochę światła bokami. Trzeci sposób to system wolnowiszący. Polega on na przytwierdzeniu rolety do ściany bądź sufitu. Dzięki temu nie musimy być ograniczeni położeniem okna lub możemy przesłonić całkowicie inną dowolną przestrzeń.

Zewnętrzny widok na roletę screen

Zamienniki rolet dzień i noc

Najoczywistszym z zamienników rolet dzień i noc są po prostu rolety materiałowe. Jednakże najwierniejsze im w zastosowaniu są żaluzje. To dlatego, że również uwzględniają modyfikowanie stopnia w jakim do pomieszczenia wpuszczane jest światło. Warto też rozważyć inne sposoby na częściowe wpuszczanie światła. Dobrym rozwiązaniem są również rolety screen. Montowane są na zewnątrz a dzięki swojej specjalnie dziurkowanej tkaninie zapewniają prywatność bez odcinania nas w pełni od świata zewnętrznego.

Niebieskie rolety dzień i noc barwiące kolory pokoju

Inne pytania?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na Twoje pytania i wiesz nieco więcej na temat rolet dzień i noc. Co jeżeli wiedza z powyższego artykułu nie jest dla Ciebie wystarczająca lub masz indywidualne problemy do rozwiązania? Nie martw się! Zadzwoń do nas pod numer 888 649 060 lub napisz maila na adres maxrol.olsztyn@gmail.com, umów się z nami na bezpłatne spotkanie a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć coś idealnego dla Ciebie!