Jakie rolety wybrać? – Krótki poradnik

Nieodłącznym elementem konstrukcji każdego domu jest jego wykończenie. Wybieramy drzwi, dobieramy meble, malujemy okna. I jak każde drzwi muszą mieć klamki, wszystkie meble trzeba koniec końców skręcić, tak i okna rzadko zostawiamy samymi sobie. Najpopularniejszymi rozwiązaniami żeby dodać do okna trochę funkcjonalności są żaluzje, zasłony i rolety. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich i omówimy różnego rodzaju rolety materiałowe, ich cechy i dlaczego poszczególne z nich mogą być dobrym rozwiązaniem akurat dla Ciebie. Dodatkowo porównamy je oraz rolety zewnętrzne.

Salon z jadalnią posiadający rolety kasetowe na drzwiach tarasowych z widokiem na jezioro

Czym w ogóle jest roleta?

Roleta jest systemem wewnętrznej osłony okien, w formie tkaniny nawijanej na rurkę nawojową przymocowaną do jakiejś powierzchni (zazwyczaj okna lub ściany, czasem sufitu). Tą rurkę możemy kontrolować ręcznie za pomocą koralików do niej dołączonych, lub przy pomocy silnika. Skutkuje to rozwinięciem lub zwinięciem tkaniny na niej nawiniętej i efektywnie, manipulowanie przesłonięciem okna. Wychodząc z tych założeń dochodzimy do wniosków, że rolety służą do kontroli nasłonecznienia pomieszczenia, a co za tym idzie również jego temperatury i mimowolnie jego wystroju. Przy wyborze rolety należy się zastanowić więc które z tych czynników są dla nas najważniejsze i nimi kierować się w wyborze tkaniny i systemu.

Jak można montować rolety materiałowe?

Jeżeli chodzi o to gdzie i jak zamontować roletę, każdy pokój ma swoje warunki które trzeba brać pod uwagę. W celu omówienia wszystkich przypadków przyjmiemy że pracujemy ze standardowym oknem, z dużą ilością miejsca do pracy nawet przy otwartym oknie. Rolety materiałowe z zasady mogą być montowane na 3 różne sposoby. Jest to system mini, system kasetowy i system wolnowiszący. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, ale najważniejszym czynnikiem i tak jest zawsze dopasowanie estetyczne. Dodatkowo każdy z tych systemów może być wykorzystany w opcji bezinwazyjnej, gdzie nie ingerujemy w strukturę powierzchni do której montujemy.

Salon w szarościach z zestawem  szarych rolet materiałowych w systemie mini

Rolety mini

Zaczynając od pierwszego, system mini jest systemem najbardziej ekonomicznym ze wszystkich trzech. Polega on na zamontowaniu rurki nawojowej z tkaniną rolety bez żadnych dodatków na dwóch wieszakach przymocowanych do okna, dzięki czemu oszczędzamy na materiale, ze względu na zminimalizowanie jego użycia do minimum, jednakże wtedy nasza roleta jest zawsze podatna na czynniki zewnętrzne oraz, ze względu na brak prowadnic, nie może zapewnić pełnego zaciemnienia pomieszczenia.

Rolety materiałowe w kasetach na drzwiach i oknach balkonowych

Rolety kasetowe

Rolety materiałowe w kasetach, jak sama nazwa wskazuje, chowają swoje rurki w kasetach montowanych na okuciu okna. Jest to opcja droższa niż rolety mini, przychodząca natomiast z dodatkowymi plusami. Nasze rolety są chronione przed czynnikami środowiskowymi, dzięki kasetom. Do samych kaset można bez luzu dopasować prowadnice, dzięki czemu możemy efektywnie korzystać z tkanin w pełni zaciemniających, a także nie musimy się martwić o użycie takiej rolety na oknie dachowym, ponieważ nawet w przypadku otwarcia go do poziomu, roleta nadal będzie na swoim miejscu.

Rolety wolnowiszące

Ostatnim omawianym sposobem montażu jest system wolnowiszący. Można go użyć praktycznie zawsze i nie trzeba martwić się o warunki pracy ani rodzaj okna. Jest to montaż w którym roletę montuje się do powierzchni innej niż okno, zazwyczaj w celu obejścia problemu głębokiej wnęki okiennej, łatwego zasłonięcia okna o niestandardowym kształcie (montaż ścienny) lub przedzielenia pewnej przestrzeni w sposób niestały (montaż sufitowy). W przypadku tego rodzaju montażu również nie korzystamy z kasety.

Jakie rodzaje tkanin możemy wykorzystać w roletach materiałowych?

Tkaniny pozwalają nam kontrolować światło i nadawać pomieszczeniu określony wystrój. Wybór ich rozciąga się na praktycznie każdy kolor, a dodatkowo na tkaniny wzorzyste i specjalistyczne. Wzorniki tkanin kolorowych i wzorzystych ma każdy przedstawiciel handlowy. Tkaniny specjalistyczne jednakże są czymś nad czym warto się pochylić. Najpopularniejszym rodzajem specjalistycznej rolety materiałowej, często branym wręcz jako oddzielna kategoria, są rolety dzień i noc. Równe pasy materiału i specjalnej siatki powodują że w zależności od potrzeb rolety te mogą funkcjonować w przesłonieniu pełnym lub częściowym, znanym z żaluzji. Kolejnym rodzajem takich tkanin są tkaniny blackout. Ich specjalna powłoka, powoduje, że nie przepuszczają żadnego procentu światła, więc dopasowane z dobrymi prowadnicami i kasetami mogą w naszym pomieszczeniu zapewnić pełen mrok. Ewolucją tej idei są tkaniny blackout z powłoką refleksyjną. Dzięki niej, nie dość że nie przepuszczają one światła, to odbijają energię słoneczną, co może obniżyć temperaturę w naszym pomieszczeniu o nawet kilka stopni.

Roleta rzymska rozwinięta do połowy na oknie w bloku

Rolety rzymskie – co to jest?

Rolety rzymskie są wyjątkowym rodzajem osłon, ponieważ główny nacisk stawiają na wygląd, niekoniecznie na funkcjonalność. Rozwijają się one w sposób segmentowy, co tworzy na dole tkaniny stylowe fałdki. Są one z reguły bardziej przepuszczające światło niż zwykłe rolety. Są montowane przeważnie w systemie wolnowiszącym.

Rolety zewnętrzne – dobra alternatywa?

Biorąc pod uwagę to co oferują rolety materiałowe, brakuje im jednej cechy na której wielu osobom zależy i jest to antywłamaniowość. W tym przypadku dobrym pomysłem jest zastanowić się nad roletami zewnętrznymi. Oferują one różnego rodzaju pancerze chroniące nasze okna przed ingerencją osób trzecich. Montować je można w systemie podtynkowym, który w pełni chowa kasetę pod elewacją budynku. Drugim rozwiązaniem jest system adaptacycjny, który eksponuje naszą kasetę, jednakże nie wymaga wcześniejszego planowania i pozwala nam zamontować roletę w praktycznie dowolnym miejscu poza domem. Ciekawym rozwiązaniem są rolety typu screen. Są one montowane jako specjalny rodzaj bezpancerzowych rolet zewnętrznych. Posiadają one tkaninę ze szczelinami zaprojektowanymi w sposób, który pozwala wpuścić do pokoju tyle słońca ile potrzebujemy. Ilość tą opisuje stopień przepuszczalności świetlnej tkaniny. Dzięki nim, nawet w pełni rozwiniętej rolecie możemy zobaczyć co się dzieje za oknem, nie poświęcając całej izolacji termicznej i świetlnej a jedynie jej część.

Jak dokonać wyboru?

Świat rolet może wydawać się rozległy i wymagający pewnego rodzaju ekspertyzy, żeby wiedzieć jakich wyborów dokonać. Różne rodzaje tkanin mogą być dopasowane do każdego stylu, a różne systemy zapewniać różne rozwiązania naszych problemów. Żeby wiedzieć co najlepiej będzie pasować do naszych wnętrz skontaktuj się z nami a nasi profesjonalni doradcy handlowi zwymiarują Twoje okna, pokażą wszystkie potrzebne próbniki i dzięki swojemu doświadczeniu doradzą Ci, co najlepiej wpasuje się w Twoje wymagania.