Co to są rolety screen?

Rolety screen są jednym z nowocześniejszych i bardziej wyspecjalizowanych typu osłon. Mogliśmy widzieć je na zdjęciach czy u znajomych ale czym właściwie są? Jak działają? W tym artykule opowiemy Ci wszystko na temat rolet screen!

Adaptacyjna roleta screen na oknie w domu

Czym są rolety screen?

System działania rolet screen polega na montażu kasety i prowadnic w przestrzeni którą chcemy zasłonić. Kaseta kryje w sobie rolkę specjalnie dziurkowanego materiału który po rozwinięciu zapewnia nam ochronę od słońca, wiatru i wzroku postronnych. Różnica między roletami screen a materiałowymi polega jednak na fakcie, że rolety screen wpuszczają pewną część światła słonecznego do środka. Dzięki temu nasza przestrzeń nie jest w pełni zaciemniona, a nasz widok na zewnątrz nadal jest dostępny. Mimo tego od zewnątrz rolety screen są w stanie w pełni skryć nas przed niechcianym wzrokiem. Stopień w jakim rolety screen przepuszczają światło jest określony jako OF (współczynnik otwarcia) i wynosi w zależności od wybranego materiału od 1% do 14%. Roletą można operować manualnie za pomocą systemu korbowego, lub przy pomocy silnika elektrycznego, przyciskiem naściennym, pilotem lub aplikacją smart home.

Widok z tarasu przez rolety screen

Gdzie pasują najlepiej?

Rolety screen dzięki swoim ochronnym właściwościom najlepiej zastosować w zewnętrznej przestrzeni relaksacyjnej. Na przykład na pergoli, balkonie, loggii czy tarasie. Pozwolą nam one skryć się przed letnim słońcem czy porywistym wiatrem. Dodatkowo jeżeli zależy nam tylko na ochronie przed wiatrem a nie chcemy poświęcać naszego widoku, możemy zdecydować się na rolety screen z przeźroczystą folią zamiast tkaniny. Poświęcimy jednak ochronę przed słońcem i nieco prywatności. Warto również zaznaczyć, że mimo, że najlepiej pasują do przestrzeni poza domem, rolety screen idealnie mogą się nadać do okien. Zwłaszcza w przypadku kiedy najbardziej nam zależy na prywatności oraz ochronie przed słońcem i temperaturą.

Adaptacyjna roleta screen w budynku mieszkalnym

Jak montujemy rolety screen?

Rolety screen możemy zamontować na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest to metoda podtynkowa, gdzie kasety rolet są ukryte pod elewacją budynku. Jest to bardziej dyskretny sposób który warto rozważyć jeżeli zależy nam o nieingerowaniu w wygląd budynku. Najlepiej jest go zastosować już na etapie budowy, kiedy elewacja nie jest jeszcze położona. Mimo tego zawsze istnieje możliwość tymczasowego zdjęcia części elewacji i położenia jej na nowo po montażu rolet. Drugi sposób to metoda adaptacyjna. Kaseta w tym wariancie jest w pełni wyeksponowana co pozwala nam na montaż nie tylko na ścianach budynku ale też na przykład na drewnianych wspornikach pergoli. Mimo tego, że kaseta jest wyeksponowana to dzięki nowoczesnemu designowi nie wpływa negatywnie na wygląd naszego domu. Rolety screen montujemy na matach Aluthermo dzięki czemu nie powodują utraty ciepła w budynku.

Adaptacyjna żaluzja fasadowa jako alternatywne rozwiązanie osłonowe

Alternatywne rozwiązania zewnętrzne

Jeżeli poza ochroną przed słońcem, wiatrem i niepożądanym wzrokiem szukamy czegoś więcej warto rozważyć alternatywy. Dwoma najczęściej wybieranymi są rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Rolety zewnętrzne, tak jak rolety screen, są skonstruowane z kasety i prowadnic. W tym przypadku jednak zamiast materiału, kaseta skrywa profile pancerza które rozwijając się, całkowicie odgradzają nasze okno od świata zewnętrznego. Żaluzje fasadowe natomiast zamiast jednowymiarowych profili posiadają aluminiowe lamele, które możemy obracać w zakresie aż do 180 stopni. Dzięki temu możemy decydować na bieżąco ile światła chcemy wpuścić do mieszkania. Oba te systemy można zautomatyzować pod wybrany system smart home.

Roleta screen na oknie w domu

Dodatkowe informacje

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na Twoje pytania i wiesz nieco więcej na temat rolet screen. Co jeżeli wiedza z powyższego artykułu nie jest dla Ciebie wystarczająca lub masz indywidualne problemy do rozwiązania? Nie martw się! Zadzwoń do nas pod numer 888 649 060 lub napisz maila na adres maxrol.olsztyn@gmail.com, umów się z nami na bezpłatne spotkanie a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć coś idealnego dla Ciebie!